Povinná četba chovatele koi: Ideální parametry vody

Pro každé správně fungující jezírko je důležité dodržet několik základních pravidel

1. Velmi důležité pro zdraví koi kaprů je stabilní PH, které je doporučováno v rozmezí od 7 do 8,6. V případě že je PH nižší dochází u ryb k překyselení (acidoze), které je pro ryby velmi nebezpečné a může způsobit i smrt osádky jezírka či rybníčku. Stejně tak je nebezpečné i vysoké PH to je sice v našich podmínkách méně časté, ale nemělo by se podceňovat.

2. Další důležitá hodnota, kterou je potřeba sledovat je KH jinak řečeno uhličitanová tvrdost vody, někdy je také označovaná jako dočasná tvrdost vody. Ve vodě KH působí jako uhličitanová rezerva a je schopna vyrovnávat PH. Má pufrovací účinek - funguje jako houba a absorbuje kyseliny. KH je nutno doplňovat i po dešti nebo bouřce. Ke snížení dochází i během procesu nitrifikace.

3. Jako třetí hodnota, kterou je třeba stabilně udržovat je GH. Jedná se o obecnou tvrdost, nemá nic společného s KH a jeho vyrovnávací schopností. GH zabraňuje růstu řas v jezírku a zaručí dobré zásobení vody kyslíkem. Jeho hodnoty by se měli pohybovat od 8 do 12 gh. Vaši koi budou díky GH krásně vybarvené.

4. Dále je potřeba sledovat hodnoty dusitanů, dusičnanů, amoniaku a chlóru ve vašem jezírku.

 

Pro naše zákazníky máme připravený k prodeji jednoduchý test JBL Pro Scan, se kterým si i laik pomocí aplikace na smartphonu změří veškeré výše uvedené hodnoty a zároveň test doporučí, jak dále pokračovat v péči o osádku a rybníček.

 

Pokud máte potíže se stabilizací hodnot ve Vašem jezírku, rádi Vám poradíme a dopuručíme to nejvhodnější řešení. V naší nabídce máte široké spektrum produktů, které sami v naší farmě používáme a máme jejich účinnost ověřenou v praxi.