Koi kapři jsou rybami opravdu všežravými. Od drobného hmyzu přes zeleninu až po ovoce, japonští krasavci zkrmí hrášek, salát, melouny a dokonce i vlastní plůdek. Důležitější než kapří apetit je ale především nutričně vyvážená strava. Té při krmení dosáhneme právě používáním specializovaného krmiva. To má většinou formu granulí a obsahuje všechny důležité živiny a vitamíny.
Krmivo pro koi kapry se rozděluje na plovoucí a potápivé.
Plovoucí krmivo zůstává, jak název napovídá, na hladině a je mezi chovateli preferováno, jelikož umožňuje vizuální kontrolu ryb, které připlují na povrch. Je totiž nesmírně důležité své kapry pravidelně prohlížet, aby se včas odhalil výskyt jakýchkoliv parazitů či vředů na rybách. Častou mohou vést k nemocem a je třeba rozpoznat je co nejdřív.
Matka příroda na začátku určila, že koi kapr se bude živit především ze dna a uzpůsobila mu na to i tlamu. Dodnes mají někteří jedinci tendence krmit se především ze dna. Proto existují i směsi obsahující jak plovoucí tak i potápivé krmivo, které spolehlivě zajistí plný žaludek každého z vašich kaprů.
Na balení krmiva pro koi kapry lze nalézt přívlastky jako "growth", "color" nebo "mix".
Tyto přívlastky označují krmiva, které jsou svým složením specializována. Konkrétně jde o krmivo pro koi kapry podporující růst (growth), krmivo pro koi kapry zvýrazňující barvy (color, nebo color enhancing) a krmivo pro koi kapry mix kombinující složky podporující růst i zvýraznění barev. Tato krmiva se liší svým nutričním složením.
Krmivo podporující probarvení obsahuje látky ovlivňující barvivo v šupinách a kůži kapra. Jde především o kultivované sinice Spirulina a Zeaxantin, přírodní látku určující barvu pigmentu.
Krmivo pro růst je založené na nutričně bohatých látkách, zejména tuků ve formě lipidů, které usnadňují vstřebávání minerálů a vitamínů.
Krmivo označené jako mix obsahuje látky z krmiv pro růst i krmiv pro barvu. Výsledky však vykazuje menší než krvima specializující se pouze na růst nebo na barvu.
Jak krmit je velmi důležité pro chov ryb obecně a u koi kaprů zvlášť. Vždy krmíme jen takovým množstvím, které kapři sežerou do několika minut. Jinak se nezkonzumované krmivo rozpouští ve vodě a zvyšuje zátěž na filtraci i celý ekosystém jezírka.
Krmení opakujeme 4 až 5 krát denně v závislosti na počtu kaprů v jezírku.
Jak přichází podzim, tak se kaprům s klesající teplotou zpomaluje metabolismus. V zimě se pak při teplotě vody pod 10°C trávicí systém vašich koi zastaví úplně a je třeba je přestat krmit. Kapři se tím totiž připravují na hibernaci.
Na jaře, když teplota vody znovu přesáhne 10°C, začínáme krmit zpočátku v malém množství a postupně dávky zvyšuje se stoupající teplotou.
Koi kapři si dokonce dokáží zapamatovat tvář člověka, který je často krmí. Někteří jedinci se tak dají ochočit a mohou se naučit přijímat potravu přímo z vaší ruky.