Jak správně rozeznat kvalitní krmivo pro koi kapry a jiné okrasné ryby

Jaké složení by mělo mít kvalitní krmivo

Abychom správně volili krmivo pro výživu našich koi, je dobré naučit se rozeznávat látky, které jsou v krmivu obsažené, a také pochopit, jaké role hrají z hlediska vývinu, růstu a zdraví ryb.

 

Nejdůležitější složkou krmiva jsou proteiny. Jejich obsah se pohybuje mezi 35 - 40%. Velmi důležitý je původ proteinů. Protein z rybí moučky je nejvíce ceněný. Rybí moučka je surovina se značnými náklady z hlediska dostupnosti a využití oceánských zdrojů, proto je její cena vysoká. Aby cena krmiva zůstala racionální, přímíchávají výrobci i proteiny z obilí, kukuřice a soji. Ty však sebou přinášejí určité množství cukru, který má nepříznivý vliv na zdraví koi, neboť způsobuje hromadění tuku v těle.

V poslední době některé renomované firmy používají výrazně levnější a ekologičtější bílkoviny z moučky obilných klíčků, která je i pro ryby lépe stravitelná.

Krmivo pro koi kapry - doplňky stravy

Další položka, kterou krmiva obsahují jsou rozpustné tuky. Pohybují se mezi 8 - 12%.

 

Dále pak vláknina. Přestože nemá nutriční hodnotu, její přítomnost podporuje trávicí proces. Obsah v krmivu je 1,2 - 3,5%.

 

Čtvrtou složkou je popel. Nemyslíme tím popel vymetený z krbu, ale část krmiva, která není stravitelná. Jinými slovy, pokud spálíte balíček potravin, proteiny, tuky a sacharidy budou úplně rozloženy, a to co zbyde jsou minerální soli. Dobré krmivo obsahuje 8 - 12% popela.

 

Pátá složka je fosfor, minerál nezbytný pro posílení kostí a správný vývoj kostry. Důležitou fyziologickou funkcí fosforu je transformace proteinů a sacharidů na energii. Fosfor napomáhá vývoji pojivových tkání a orgánu pro výrobu růstového hormonu, udržování a regeneraci tkání a buněk. Krmivo by mělo obsahovat 1,2 - 1,8% fosforu.

 

Šestá složka je vápník. Všechny buňky v těle jej používají. Je nezbytný pro koagulaci krve a stabilizaci krevního tlaku. Dále přispívá k normálnímu fungování mozku a k přenosu nervových signálů mezi buňkami. Krmivo by mělo obsahovat 1,5 - 2% vápníku.

Krmivo pro koi kapry Kenko Seicho - Koi Stahl

Běžně v krmivo naleznete i sodík, který je nezbytný pro tělo. Sodík funguje jako důležitý elektrolyt pro řadu fyziologických funkcí. Vyvažuje vodu uvnitř buněk a přímo se podílí na správném přenosu elektrických impulsů mezi nervovým systémem a svalstvem. Správný obsah sodíku v krmivu se pohybuje mezi 0,2 - 0,4%.

 

Posledním označením, se kterým se můžete setkat jsou "jiné složky", obvykle to označuje přítomnost vitamínů a minerálních soli přítomných v některých použitých surovinách.