Paraziti koi kaprů: Argulus neboli kapřivec

Argulus neboli kapřivec je korýš cizopasící na rybách. Přisaje se na tělo hostitele a doslova mu pije krev. Rybám tak kapřivci způsobují nepříjemné rány, které se zaněcují -  v místě vpichu se pak často tvoří krevní podlitiny. Přítomnost parazita naznačuje také zvýšené množství slizu, jehož produkcí se ryba brání dalšímu šíření infekce. Nebezpečí kapřivce se odvíjí od množství parazitů, celkového zdravotního stavu hejna a stáří napadených ryb. Pokud se kapřivci vyskytují v relativně malém počtu, tedy od pár jedinců po několik desítek kusů,  dospělou a zdravou rybu nijak významně nepoškozují. Naopak u rybího plůdku ale může už několik desítek nenasytných kapřivců způsobit úhyn. Při masivním výskytu těchto parazitů však může docházet k vážným zdravotním komplikacím i u dospělých ryb. Vzhledem k tomu, že je kapřivec viditelný pouhým okem, doporučuje se nejprve mechanicky odstranit co nejvíce parazitů z těl ryb a poté přistoupit k chemické léčbě nádrže.

Účinná léčba:

Lernex-Pro je optimalizovaná verze Morenicol Lernex, vyvinutá pro léčbu odolných červů v okrasných rybách. Lernex-Pro je založen na nejnovějších vědeckých poznatcích a obsahuje vysoce kvalitní látky proti červům, jako je Nitroscanate a Flubendazol, vůči nimž dosud nebyla vyvinuta rezistence. Lernex-Pro je proto účinný při léčbě rezistentních červů kůže (Gyrodactylus) a žiabrů červů (Dactylogyrus). Přítomnost těchto parazitů může být stanovena pouze pod mikroskopem.

Mezi příznaky infekce těmito parazity patří netečnost, oděr a snížená chuť k jídlu

Dávkování:

1 ml na 20 litrů rybniční vody nebo 50 ml na 1 000 litrů rybniční vody. V případě potřeby lze ošetření opakovat po 14 dnech. Zajistěte správné provzdušnění, aby vaše ryby měly vždy dostatek kyslíku. Požadované množství Lernex-Pro lze upravit pomocí dodané odměrky. Toto množství se musí nalévat pomalu do vody v jezírku na místě s velkým proudem, např. Odtok z čerpadla nebo filtru. Dobrá kvalita vody je nezbytná pro optimální fungování léků a rychlé hojení nemocných ryb. Proto vždy před a po ošetření otestujte kvalitu vody a v případě potřeby ji opravte.

Varování:

Po přidání LernexPro je aktivita parazitů zpočátku zvýšena. To dráždí ryby, které mohou vyskakovat nad vodou a dokonce vyskočit z rybníka. Během ošetření a po ošetření proto pečlivě sledujte ryby! Pouze pro použití s ​​okrasnými rybami v rybnících. MORENICOL LERNEX PRO Uchovávejte mimo dosah dětí. V krabici uchovávejte v  suchu a ve tmě mezi 4 a 32 ° C. Vyvarujte se kontaktu s očima a pokožkou. Správně zavřete víko. Po použití si umyjte ruce.

Co dělat s pomocným zařízením:

Vypněte UV lampy, generátory ozonu a uhlíkový filtr po dobu 10 až 15 dnů po poslední aplikaci. Důkladně vyčistěte všechny mechanické a recirkulační filtry, které jsou přítomny před léčbou, a nechte je zapnuté během léčby, aby se také zabíjely larvy .