Paraziti koi kaprů: Kotevní červ

Mezi parazity postihující koi kapry patří například kotevní červ, latinsky Lernaea. Jde o okem viditelného parazita, který se přichytí na těle ryby hlavičkou pod šupinu a hrozí nebezpečí infekcí v místě vniku červa skrze ranky z jeho “ukotvení”. Příznaky není těžké rozpoznat, stačí na rybě identifikovat ocásek červa trčící z těla kapra. Parazitem postižené ryby odlovíme do karanténní nádrže, všechny červy odstraníme mechanicky pinzetou, načež kapry vydezinfikujeme pomocí solné lázně, Sera baktopuru, trypaflavinu a podobně.

Problém je u kotevního červa především v tom, že vajíčka, která klade do vody jsou imunní vůči chemické léčbě. Proto je třeba provést chemickou léčbu několikrát a vybít tak všechny generace červa.

Účinná léčba:

Lernex-Pro je optimalizovaná verze Morenicol Lernex, vyvinutá pro léčbu odolných červů v okrasných rybách. Lernex-Pro je založen na nejnovějších vědeckých poznatcích a obsahuje vysoce kvalitní látky proti červům, jako je Nitroscanate a Flubendazol, vůči nimž dosud nebyla vyvinuta rezistence. Lernex-Pro je proto účinný při léčbě rezistentních červů kůže (Gyrodactylus) a žiabrů červů (Dactylogyrus). Přítomnost těchto parazitů může být stanovena pouze pod mikroskopem.

Mezi příznaky infekce těmito parazity patří netečnost, oděr a snížená chuť k jídlu

Dávkování:

1 ml na 20 litrů rybniční vody nebo 50 ml na 1 000 litrů rybniční vody. V případě potřeby lze ošetření opakovat po 14 dnech. Zajistěte správné provzdušnění, aby vaše ryby měly vždy dostatek kyslíku. Požadované množství Lernex-Pro lze upravit pomocí dodané odměrky. Toto množství se musí nalévat pomalu do vody v jezírku na místě s velkým proudem, např. Odtok z čerpadla nebo filtru. Dobrá kvalita vody je nezbytná pro optimální fungování léků a rychlé hojení nemocných ryb. Proto vždy před a po ošetření otestujte kvalitu vody a v případě potřeby ji opravte.

Varování:

Po přidání LernexPro je aktivita parazitů zpočátku zvýšena. To dráždí ryby, které mohou vyskakovat nad vodou a dokonce vyskočit z rybníka. Během ošetření a po ošetření proto pečlivě sledujte ryby! Pouze pro použití s ​​okrasnými rybami v rybnících. MORENICOL LERNEX PRO Uchovávejte mimo dosah dětí. V krabici uchovávejte v  suchu a ve tmě mezi 4 a 32 ° C. Vyvarujte se kontaktu s očima a pokožkou. Správně zavřete víko. Po použití si umyjte ruce.

Co dělat s pomocným zařízením:

Vypněte UV lampy, generátory ozonu a uhlíkový filtr po dobu 10 až 15 dnů po poslední aplikaci. Důkladně vyčistěte všechny mechanické a recirkulační filtry, které jsou přítomny před léčbou, a nechte je zapnuté během léčby, aby se také zabíjely larvy .