Paraziti koi kaprů: Monogenea - žábrohlísty( Motolice rodů Dactylogyrus a Gyrodactylus)

Motolice rodů Dactylogyrus a Gyrodactylus způsobují rybám onemocnění jménem monogenea, neboli takzvané  “žábrohlísty.” Jak už vyplývá z názvu motolice se po přisátí na tělo kapra snaží dostat do žaber, kde parazituje na žaberních lístcích. Motolice z rodu Gyrodactylus mohou navíc u kaprů způsobit infekce v místech, kde se na tělo ryby přichytily a kde tak vznikly drobné otevřené ranky. Klasickými příznaky žábrohlístů jsou zrychlené dýchání, dýchání jen na jednu žábru, silně prokrvené žábry, roztažené skřele a změna zbarvení ryby se šedým povlakem. Nutno dodat, že podobně jako je tomu u psích vší, každý jedinec na sobě jednu dvě motolice má, ale je schopen je kontrolovat skrze svůj sliz, který parazitům znemožní pohyb. Motolice se řeší chemicky v celém jezírku a chemická léčba se u motolic musí podobně jako u kotevních červů opakovat pro jistotu několikrát, aby se vyhubily všechny generace parazita.

Účinná léčba:

Lernex-Pro je optimalizovaná verze Morenicol Lernex, vyvinutá pro léčbu odolných červů v okrasných rybách. Lernex-Pro je založen na nejnovějších vědeckých poznatcích a obsahuje vysoce kvalitní látky proti červům, jako je Nitroscanate a Flubendazol, vůči nimž dosud nebyla vyvinuta rezistence. Lernex-Pro je proto účinný při léčbě rezistentních červů kůže (Gyrodactylus) a žiabrů červů (Dactylogyrus). Přítomnost těchto parazitů může být stanovena pouze pod mikroskopem.

Mezi příznaky infekce těmito parazity patří netečnost, oděr a snížená chuť k jídlu

Dávkování:

1 ml na 20 litrů rybniční vody nebo 50 ml na 1 000 litrů rybniční vody. V případě potřeby lze ošetření opakovat po 14 dnech. Zajistěte správné provzdušnění, aby vaše ryby měly vždy dostatek kyslíku. Požadované množství Lernex-Pro lze upravit pomocí dodané odměrky. Toto množství se musí nalévat pomalu do vody v jezírku na místě s velkým proudem, např. Odtok z čerpadla nebo filtru. Dobrá kvalita vody je nezbytná pro optimální fungování léků a rychlé hojení nemocných ryb. Proto vždy před a po ošetření otestujte kvalitu vody a v případě potřeby ji opravte.

Varování:

Po přidání LernexPro je aktivita parazitů zpočátku zvýšena. To dráždí ryby, které mohou vyskakovat nad vodou a dokonce vyskočit z rybníka. Během ošetření a po ošetření proto pečlivě sledujte ryby! Pouze pro použití s ​​okrasnými rybami v rybnících. MORENICOL LERNEX PRO Uchovávejte mimo dosah dětí. V krabici uchovávejte v  suchu a ve tmě mezi 4 a 32 ° C. Vyvarujte se kontaktu s očima a pokožkou. Správně zavřete víko. Po použití si umyjte ruce.

Co dělat s pomocným zařízením:

Vypněte UV lampy, generátory ozonu a uhlíkový filtr po dobu 10 až 15 dnů po poslední aplikaci. Důkladně vyčistěte všechny mechanické a recirkulační filtry, které jsou přítomny před léčbou, a nechte je zapnuté během léčby, aby se také zabíjely larvy .