Plísně a zaplísnění koi kaprů

Mezi léčitelná onemocnění kaprů patří mírné až středně silné zaplísnění. Plíseň se objevuje v jezírkách s velkou populací ryb a nedostatečnou úpravou kvality vody. U kaprů se pak plísně objevují na ploutvích, ale i například na žábrách. Na těle ryby se projevují ve formě bílého povlaku, který může mít i nádech zelené barvy, indikující přítomnost řas. Na ploutvích zase jako bulky bílé, žluté, hnědé nebo zelené barvy. Nakaženého jedince umístěte hned do karantény a zahajte léčbu koupelemi ve speciálním přípravku proti plísni.
FMC-50 je účinný proti plísním a bílým skvrnám.

Pouužití FMC-50:

40 ml / 1000 litrů vody v jezírku.
Aplikujte polovinu dávky, když je pH nižší než 7 a současně je teplota vody nad 15 stupňů Celsia a  pokud jsou v rybníku citlivé ryby, jako je jeseter.

V případě potřeby opakujte ošetření po 1 týdnu.

Pro preventivní ošetření - dávka by měla být 10 ml / 1 000 litrů vody z rybníka po dobu 3 po sobě následujících dnů.

 

Pozor na parazitickou infekční chorobu “Epistylis”, které se projevuje také plísní, ale její léčení vyžaduje jiný postup.

Toto onemocnění se objevuje jako bělavé nebo bělavé chomáčky nadýchaného růstu, které pramení po celé postižené rybě nebo z malých lézí způsobených traumatem nebo souběžným kousáním parazitů. Nejčastěji jsou postižena ploutve a oči a majitel Koi může patogenu zaměnit za houba, protože plísňové infekce se také objevují jako bělavé bělavé výrůstky.

Epistylis obvykle není pro Koi fatální. Rybu nakonec zabije právě oslabení.

Epistylis Obrázek

V raných stádiích infekce na infikovaném Koi nelze pozorovat žádné vnější viditelné známky, ale mohou být pozorovány změny chování, jako je švihnutí nebo pověšení ve vodě. V tomto okamžiku je mikroskopické vyšetření škrábnutí kůže jediným způsobem, jak provést přesnou diagnózu.

Jak se infekce zhoršuje, mohou se na kůži objevit malé bílé skvrny, které se mohou vyvinout do velikosti přibližně 0,2 mm (5 mm). Zpočátku může být jejich počet omezený, ale jak se zvětšují, budou se šířit a více se projeví na těle infikovaného Koi, jakož i na žábrách.

Jak se tyto malé bílé skvrny šíří, kůže zčervená, což nakonec vede ke zvedání šupin a (pokud není ošetřeno) vypadávání. To způsobuje, že postižená oblast je citlivá na sekundární infekce.

V této fázi infekce je nezbytné pravidelně kontrolovat výskyt dalších parazitů, protože tito rychle využijí situace a problém zhorší.

Jak se infekce Epistylis šíří, je docela běžné vidět ulceraci způsobenou bakteriemi útočícími z oblastí, kde se zmenšily šupiny.

Infekce epistylis je velmi nepravděpodobná, když je teplota rybníka pod 12 ° C, ale s rostoucí teplotou se úroveň infekce zvyšuje. Teplota vody nad 20 ° C vede k vysoké úrovni aktivity parazitů.Episylis není nikdy primární infekcí.

Dobrá péče o koi a údržba systému mohou snížit pravděpodobnost Episylisu.

K odstranění Epistylis postačuje odstranění rybích odpadů a masivní výměna vody.

Ve všech případech podezření na onemocnění některé z vašich ryb, neváhejte kontaktovat veterináře.