Prevence nemocí koi kaprů

Kvalita a čistota vody v jezírku

Koi kapři jsou relativně odolné ryby, ale stejně jako každý jiný domácí mazlíček, vyžadují péči. Nejdůležitějším faktorem pro zachování zdraví a spokojenosti vašeho hejna je čistota a kvalita vody.

Klíčová dostatečně výkonná filtrace, která je schopná spolehlivě odstranit z vody v jezírku veškeré biologické a mechanické nečistoty - výkaly ryb a jiných živočichů, zbytky potravy a další.

PH vody je nutno udržet mezi 6 a 8. Jakákoliv odchylka od tohoto rozmezí naznačuje problémy s kvalitou vody a rovnováhou ekosystému a je třeba okamžitě začít pátrat po jejích příčinách. Pravidelná výměna části vody v jezírku je také skvělým způsobem jak snížit riziko onemocnění.

 

UV lampa může i škodit

Doporučujeme i použití UV lampy, který vám pomůže odstranit z jezírka řasy a sinice. Pozor ale v případě, že do vody přidáváte léčiva. V takovém případě je nutno UV lampu vypnout, jinak zničí i léčivé látky a léčba tak zůstane zcela bez efektu.

 

Nízké teploty a stres koi kaprům nesvědčí

Imunita koi kaprů se výrazně snižuje v chladných dnech, kdy teplota nepřekročí 10 °C. Nejnáchylnější k nemocem jsou tedy kapři na jaře, kdy se probouzí z hibernace v nízkých teplotách a obrany schopnost jejich imunitního systému se teprve vrací na normální hodnoty. V tomto období je třeba dbát zvýšené pozornosti.

Další způsobem jakým předejít nemocem u vašeho hejna je nakupovat vždy u zkušených chovatelů, kteří chovají kapry v dobrých podmínkách. Nové ryby by měly navíc vždy projít karanténou a aklimatizací. Vyhnete se tak nebezpečí zatažení nezjištěné nemocí či parazitů do zdravého hejna. Zkušený chovatel vám rád poradí co a jak.

Je také velice důležité rybu, u níž zpozorujte změnu v chování nebo změny na těle, které by mohly značit nemoc, okamžitě izolovat od ostatních. I kdyby mělo jít jen o planý poplach, tak izolovat preventivně je v každém případě lepší, než riskovat riziko infekce v celém jezírku.

V neposlední řadě může zdravotní problémy u koi kaprů způsobit i to, že se ryba nevytře. V hejnu je tedy ideální mít vždy samce i samice.

Zabezpečením jezírka ochrannými sítěmi můžete také předejít zavlečení nemocí do ekosystému ptáky a dalšímu živočichy.