Stavba jezírka pro koi kapry

Zahradní jezírko pro koi kapry

 

Objem a hlouba jezírka

Koi kapr je hejnová ryba, která nemá ráda samotu. Proto byste jich měli mít doma vždy alespoň pět. To znamená, že vaše jezírko potřebuje také patřičný objem, aby se v něm ryby netísnily. Obecně se doporučuje, aby jezírko mělo objem alespoň 20m3.

Ať je kaprů kolik chce, je nutné vždy dodržovat minimální hloubku jezírka a to 1,5 metru. Právě tato hloubka zajistí, že při nízkých teplotách v zimě nezamrzne všechna voda v jezírku. Ryby tak budou mít dostatečný prostor pod ledem pro přezimování v hibernaci.

Koi kapr potřebuje pro svůj růst dostatek místa v jezírku. Malý objem nádrže nebo příliš mnoho ryb může vést až k zastavení růstu vašich ryb. Je nutno také brát v potaz, že kapři dorůstají v našich podmínkách až 80 cm, nicméně některé varianty koi kaprů mohou dorůstat i do větších rozměrů. Při stavbě jezírka je tedy dobré počítat i s tím, že kapři časem vyrostou a budou potřebovat více místa než na začátku.

stavba jezírka pro koi kapry - izolace

Čistotu vody zajístí filtrace a UV lampa

Aby byli vaši kapříci zdraví a prospívali je nutné pravidelně čistit vodu od biologických a mechanických nečistot. To zařídí výkonná filtrace, nepostradatelný pomocník každého chovatele ryb. Nároky na její výkon přirozeně porostou s objemem vašeho jezírka a počtem ryb v něm. Zpravidla se jedná o nejnákladnější část projektu.

Důležité pro chov koi kaprů je i správné okysličení jezírka, a to pomocí vzduchové systému s kompresorem. Čím je voda teplejší, tím nižší je její schopnost vázat kyslík, proto je nutné zvolit systém s parametry odpovídajícími podmínkám vašeho jezírka.

S otravnými řasami a sinicemi vám pak pomůže UV lampa, která vás těchto nezvaných hostů zbaví.

 

Jezírko pro koi kapry není levná záležitost

Jezírko s koi kapry je unikátní a krásná záležitost. A protože se cena stavby jezírka pohybuje od desítek tisíc až do milionů korun, doporučujeme přizvat k jeho budování specializovanou firmu, abyste si vy i vaši kapři mohli užívat radosti z jezírka bez starostí a komplikací.

jezírko pro koi kapry