Šedým povlakem a častou snahou ryby otírat si parazity, se projevuje Trichodinóza. Její původci Trichodiny jsou organismy nejčastěji osidlující povrch těla ryb , kde se vyskytují na kůži, ploutvích a žábrech.
Prvok jménem kožovec způsobuje mezi chovateli notoricky známou a pro ryby velmi nebezpečnou chorobu - krupičku. Krupička se nemoci říká, protože kožovci přisátí na tělech ryb vypadají jako stovky malých mléčně bílých teček.
Motolice rodů Dactylogyrus a Gyrodactylus způsobují rybám onemocnění jménem monogenea, neboli takzvané “žábrohlísty.”
Mezi parazity postihující koi kapry patří například kotevní červ, latinsky Lernaea. Jde o okem viditelného parazita, který se přichytí na těle ryby hlavičkou pod šupinu a hrozí nebezpečí infekcí v místě vniku červa skrze ranky z jeho “ukotvení”.
Argulus neboli kapřivec je korýš cizopasící na rybách. Přisaje se na tělo hostitele a doslova mu pije krev. Rybám tak kapřivci způsobují nepříjemné rány, které se zaněcují - v místě vpichu se pak často tvoří krevní podlitiny.
Jaké jsou příznaky této nemoci koi kaprů? Co způsobuje herpesvirózu? Jaká je léčba koi herpes viru, a jak KHV předcházet? Podrobné informace a obrázky.
Mezi léčitelná onemocnění kaprů patří mírné až středně silné zaplísnění. Plíseň se objevuje v jezírkách s velkou populací ryb a nedostatečnou úpravou kvality vody.